wtorek, 8 listopada 2016

Niepodległość !! Rok 1918 !!!

Gdy nasi wieszcze modlili się o wojnę powszechną ludów Europy wiedzieli, że może ona przynieść Niepodległość Polski !! Stworzone już za czasów Powstania Styczniowego silne struktury państwa podziemnego dały podstawy pod budowę lokalnych władz.Bardzo mocna Polska Organizacja Wojskowa, którą stworzył Piłsudski i jego ludzie dawała zbrojne ramię tym strukturom.
Gdy wiosną i latem 1918 r. załamały się kolejne ofensywy niemieckie, stało się jasne, że tylko kwestia czasu dzieli państwa centralne od klęski. Najwcześniej rozpoczął się rozkład Austro-Węgier. Dlatego też politycy polscy w Galicji wzięli sprawy w swoje ręce i 28 pażdziernika 1918 r. utworzyli w Krakowie Polską Komisję Likwidacyjną. W Warszawie gdzie Rada Regencyjna starała się przejąć władzę z rąk niemieckiego gubernatora Hansa von Beselera usiłowano powołać gabinet Józefa Świeżyńskiego. Odpowiedż działaczy POW i PPS-Frakcja Rewolucyjna była natychmiastowa. 7-go     listopada w Lublinie powołano rząd z Ignacym Daszyńskim na czele. Wydał on manifest zapowiadający radykalne zmiany i reformy społeczne z 8-godzinnym dniem pracy i prawem kobiet do głosowania.Były to założenia iście rewolucyjne.
Przyjazd do Warszawy z więzienia w Magdeburgu w dniu 10 listopada Józefa Piłsudskiego wraz z Kazimierzem Sosnkowskim, stał się wydarzeniem przełomowym.Rada Regencyjna obawiając się rozruchów i licząc na autentyczny autorytet Piłsudskiego przekazała mu w dniu 11 listopada zwierzchność nad pośpiesznie tworzoną armią, a trzy dni póżniej- także nad aparatem państwowym.
Podporządkował się również Piłsudskiemu Daszyński. Umożliwiło to Piłsudskiemu, już jako Naczelnikowi Państwa, powołanie rządu z Jędrzejem Moraczewskim na czele. W grudniu władzom warszawskim podporządkowała się PKL (Polska Komisja Likwidacyjna) z Witosem w Krakowie.
Wobec bardzo sprawnego rozbrajania wojsk okupacyjnych przez POW najważniejszą kwestią było zjednoczenie pozostałych polskich ośrodków. W Poznaniu działał Centralny Komitet Obywatelski zdominowany przez endecję, a w Paryżu Komitet Narodowy Polski z Dmowskim na czele, mający swoją organizację wojskową i uznawany przez aliantów. Łatwo przyszło jednak do porozumienia Piłsudski - Dmowski. Ten wybitny polityk określił jednoznacznie posunięcie Piłsudskiego słowami :
"Piłsudski stworzył rząd całkowicie socjalistyczny.Był to na pewno zręczny chwyt zastosowany w atmosferze rewolucji,podobny do tego, jaki zauważamy wśród zwierząt w obliczu nieprzyjaciela, gdy upodabniamy się doń barwą." Do endeków zaś powiedział uspakajając :"Gdybyśmy byli rząd stworzyli, bylibyśmy Polskę porządnie zarżnęli ".Sprawy zostały ułagodzone i można było wspierać przygotowania wojskowe do powstania w Wielkopolsce, a także przystąpić do walk o inne granice Rzeczypospolitej. Wspólnota celów połączyła wielkich Polaków.Piłsudski w kraju, a Dmowski i wielki wirtuoz Paderewski rozpoczęli walkę o polskie granice i uznanie Zachodu. Szybko organizowała się armia polska.Mając dobre kadry wyszkolonych dowódców w armiach zaborców oraz silne struktury POW, armia rozwijała się bardzo prężnie. Żołnierze ochotniczo zgłaszali się do służby. Widać to było na terenie ziemi łomżyńskiej. W dniu 30 pażdziernika 1918 r. rozkazem Sztabu Generalnego, z byłych ziem guberni łomżyńskiej, został utworzony Łomżyński Okręg Wojskowy. Na bazie POW bardzo szybko został zorganizowany ..Dowództwo Okręgu powierzono płk.Bronisławowi Kaplińskiemu, który objął je 13 listopada 1918 r. Miejscem postoju powołanego pułku była Łomża.W związku z tym otrzymał on nazwę Łomżyńskiego Okręgowego Pułku Piechoty, a rozkazem Naczelnego Dowództwa Sztabu Generalnego z 22 listopada 1918 roku, został mu nadany numer "" 33 "". Tydzień póżniej 29.XI, został wydany rozkaz nakazujący wcielenie do Pułku wszystkich oddziałów POW znajdujących się na terenie Okręgu Łomżyńskiego.Tyle historia.Trudno
jest wejść w dusze i serca naszych krajanów. Niech jednak o ich chęci służenia Odrodzonej Polsce świadczy fakt, że 750 członków POW z terenów Łomży i Wys.Mazowieckiego już w pierwszych dniach wraz z płk.Kaplińskim wpisało się w szeregi łomżyńskiego pułku piechoty.Chwała im i Wieczna Pamięć . Oni to walczyli i ginęli potem na wschodnich rubieżach Polski , a w roku 1920 stawili czoła bolszewikom !!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz