czwartek, 21 lutego 2013

1 marca Święto Żołnierzy Wyklętych, a K. Wierzyński.

Zbliżająca się data 1 marca, która została ustanowiona Świętem Żołnierzy Wyklętych dopomina się przypomnienia rocznicy śmierci wielkiego poety-patrioty Kazimierza Wierzyńskiego. 13 lutego 1969 roku zmarł rozkochany w Polsce i jej kresach poeta Kazimierz Wierzyński. Poeta ten mimo oddalenia od kraju swoją twórczością zagrzewał do walki. W czasie wojny wydał trzy tomy wierszy :"Barbakan warszawski", :Ziemia-Wilczyca" i "Róża wiatrów". W 1946 roku ukazał się kolejny "Krzyże i miecze", wybitna liryka patriotyczna. Poeta nie może pogodzic się z ustaleniami Jałty i tragicznymi rozwiązaniami naszej walki o wolnośc. Tom ten zawiera wstrząsające wiersze m.in. :"Do sumienia świata", "Na zajęcie Warszawy przez Rosjan", "Msza żałobna w katedrze  nowojorskiej","Na proces moskiewski" i "Na rozwiązanie Armii Krajowej".
Doskonale orientujący się w sytuacji politycznej panującej w Polsce. Mnożących się aresztowaniach, wyrokach śmierci na żołnierzach AK i fałszywych oskarżeniach o zdradę. Wierzyński pisze właśnie w wierszu: "Na rozwiązanie Armii Krajowej" słowa trudne i bolesne ale niezwykle prawdziwe. Charakteryzuje w nich z goryczą postępowanie zdradzieckiej , przyniesionej na sowieckich bagnetach władzy.:
" Za dywizję wołyńską, nie kwiaty i wianki
szubienica w Lublinie
Ojczyste Majdanki.
Za sygnał na północy, bój pod Nowogródkiem
Długi urlop w więzieniu
Długi i ze skutkiem
Za bój o naszą Rossę, Ostrą Bramę ,Wilno
Sucha gałąż lub zsyłka
na rozpacz bezsilną.
Za dnie i noce śmierci, za lata udręki
Taniec w kółko: raz w oczy
a drugi raz w szczęki.......
Pisarz czuł i odbierał stan polskich patriotów mordowanych przez zbirów sowieckich i ich sługusów w polskich mundurach ubeckich.Wierzyński przeżył też dramat osobisty w 1943 roku został zamordowany na Majdanku brat Hieronim, dziennikarz, pisarz i publicysta. Przyrodni brat Bronisław wraz córką i synem zginęli w Powstaniu Warszawskim. W 1944 roku zmarli także rodzice poety.
Patriotyczna twórczośc Wierzyńskiego była w PRL zakazana. Polacy ją  cenili ,a wokół jego osoby koncentrowało się wiele środowisk patriotycznych na uchodżctwie. Na zawsze pozostała w nim tęsknota za Ojczyzną. Za miejscami młodości : Stryjem, Drohobyczem,Samborem, Stanisławowem i Chyrowem. Wiedział, że:" skończył się jeden świat, a zaczął inny"- świat zdrady, walki, męki i odzyskiwania utraconego honoru.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz