środa, 7 listopada 2012

Legionistom Piłsudskiego- Społeczeństwo Łomży.

Stało się . Tablica ku czci Legionistów Józefa Piłsudskiego jest już w Łomży. Społeczny Komitet Fundacyjny Tablicy z napisem : " Niezłomnym Legionistom Józefa Piłsudskiego stacjonującym i internowanym w Łomży w latach 1916 - 1918 - społeczeństwo ziemi łomżyńskiej. Łomża 2012 ", zrealizował swoje zamierzenia. Pod przewodnictwem Starosty Łomżyńskiego p. Szabłowskiego, wspieranego przez Bractwo Historyczne z pp. Rybickim i Winko cel osiągnięto. Piękna spiżowa tablica zawiśnie w dniu 11 listopada 2012 roku na koszarze przy ul. Legionów w Łomży. Akt erekcyjny zamurowany zostanie pod tablicą w pięknej łusce naboju armatniego ( dar p. ppłk. Ludwika Zalewskiego). Odsłonięcie tablicy i poświęcenie przez Biskupa Ordynariusz Diecezji Łomżyńskiej J. Stepnowskiego odbędzie się o godzinie 12.00 w dniu Święta Niepodległości w asyście żołnierzy Wojska Polskiego. ( zgodnie z rytem wojskowym).
Chciałoby się tu przypomnieć trochę danych historycznych o Legionach Józefa Piłsudskiego i ich pobytem w Łomży. W/G W Świderskiego 26.XI 1916 r. I pułk piechoty Legionów pod d-ctwem Edwarda Rydza Śmigłego przybył do Łomży. W grudniu 1916 roku Łomża była siedzibą I Brygady Legionów. Potem przeniesiono ją do Zambrowa. Po awanturach z Niemcami i zabiciu na ul. 3 - Maja niemieckiego żołnierza, pułk przeniesiono do Zambrowa, a z Zambrowa przekwaterowano do Łomży IV pułk. W sierpniu 1917 roku Łomża była siedzibą d-ctwa  III Brygady Legionów. Po przesileniu przysięgowym IV pułk rozwiązano, a legionistów przeniesiono lub internowano w Szczypiornie i Beniaminowie. W Szczypiornie k/Kalisza panowały w obozie internowania bardzo złe warunki lokalowe i aprowizacyjne. Dwoma transportami kolejowymi przewieziono do Łomży 1700 legionistów ( szeregowców i podoficerów). Wśród tej masy żołnierskiej ukryło się trzech oficerów - ppor. Dublańczyk-Piasecki, ppor. Maruszewski, ppor. Koc. Warunki w łomżyńskich koszarach były dobre, a współpraca ze społeczeństwem miasta układała się wręcz wzorowo. Powstał nawet teatr amatorski złożony z legionistów i mieszkanek Łomży. Harcerstwo łomżyńskie dożywiało legionistów. Częste ucieczki i zapisywanie się legionistów do powstających oddziałów  WP w Ostrowi Mazowieckiej, doprowadziły do tego, że w połowie lipca było ich już w koszarach tylko 188. W sierpniu 1918 roku zaczęto likwidację obozu.
Tu chciałbym przypomnieć, że Legiony Polskie w latach 1914 - 1916 walczyły na polach wielu bitew I Wojny  Światowej. Żołnierz legionowy walczył przeciw zaborcom. Nie zabrakło go też przy rozbrajaniu Niemców w 1918 roku. Po uzyskaniu niepodległości żołnierze legionów stworzyli struktury Wojska Polskiego i stali się kadrą armii. W wojnie 1920 roku byli niezłomnymi obrońcami Ojczyzny i wielu z nich  złożyło daninę krwi, a nawet życia.Część legionistów po uzupełnieniu wykształcenia przeszła do służby w administracji, szkolnictwie i służbach mundurowych II Rzeczypospolitej. Czcijmy ich pamięć i szanujmy ich patriotyzm i niezłomną wolę zwycięstwa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz