środa, 11 maja 2016

Radziecka czy Rajców ? Pałką go czy kijem ?

Rozdmuchiwany ostatnio prezydencki spór z mediami o zmianę nazwy ulicy Radzieckiej, w ramach likwidacji pozostałości komunizmu, jest sporem o pietruszkę.Pamiętam doskonale początek lat 90-tych XX wieku. Wtedy po zmianie ustrojowej w Polsce, następowały zmiany w nazewnictwie ulic, placów i wielu nieruchomości. Powołano także w Łomży gremium z różnych organizacji społecznych i politycznych d/s nazewnictwa, a właściwie oczyszczenia z nazw komunistycznych ulic i placów naszego grodu.W skład tego ciała społecznego weszło też Stowarzyszenie Pamięci Walczących z Komunizmem i Faszyzmem "Zapora". Z ramienia "Zapory",  KPN i grupy kolekcjonersko-historycznej weszłem ja  i p. Sylwester Banaśkiewicz. Sylwek był znanym w Łomży kolekcjonerem i miłośnikiem historii. Wydawał miesięcznik "Kolekcjoner" o bardzo wysokim standardzie plastycznym i wiadomościach rzeczowych. Miłośnik historii Łomży, zapalony zbieracz ciekawostek i opracowań na jej temat z iście kurpiowskim uporem bronił swojego zdania. Wszystko by było dobrze. Nazwy zmieniono. Wielu bohaterów walki o Polskę znalazło się na szyldach łomżyńskich ulic i placów. Zaistniały jednak śmieszne i jak teraz widac bardzo kłopotliwe pozostałości uporu p. Sylwestra. Wyczytał w opracowaniach p.Donaty Godlewskiej i innych, że w XVI w. była w Łomży ul. Radziecka i mieścił się przy niej Dom Radziecki. Gdy padła ta nazwa poprosiłem Sylwka aby odstąpił od tego. Dopiero co nastąpiły w Polsce zmiany polityczne i nazwa ul.Radziecka będzie się żle kojarzyc z Krajem Rad i jego okupacją Polski. Usadzony jak kurp  Sylwek nie chciał ustąpic powołując się na zapiski historyczne i wypowiedzi autorytetów. Zadowoleni z tego obrotu sprawy przedstawiciele SLD i Towarzystwa Ziemi Łomżyńskiej przyklasnęli p. Banaśkiewiczowi i sprawa została załatwiona po myśli uparciucha. Tłumaczyłem mu, że zrobił głupstwo i jest ono równe jego głupim pomysłom zmiany nazwy Osiedla Waryńskiego na Obrońców Monte Cassino. Tam też trzeba było z obrońców zmienic nazwę na Bohaterów, aby nazwa nie wychwalała Niemców. Uparty Sylwester forsował starą nazwę ulicy świętego Mikołaja.Na upór nie ma lekarstwa. I jak widac jest teraz problem, którego właściwie nie ma. Ulica Radziecka nie ma nic wspólnego z Krajem Rad lecz pochodzi od rajców miejskich. Tylko młodzi ludzie w ferworze walki pseudo-politycznej chcą teraz zaistniec na arenie działaczy i reformatorów. Przypomina to zapisy w książkach PRL, które podawały, że pierwiastek Rad odkryty przez małżeństwo Curie , był tak nazwany na cześc Kraju Rad. Tu jednak nawet młodzi uczniowie odkryli manipulację komunistycznych propagandzistów. Pierwiastek Rad odkryto w roku
1896, a Kraj Rad powstał długo póżniej niż rok. 1917. Nie bójmy się prawdy. Jestem jednak za tym aby ulica łomżyńska została przemianowana i jednoznacznie nazwana ulicą Rajców Miejskich. Jest to określenie zdecydowanie jednoznaczne i nie budzi głupich skojarzeń.

1 komentarz:

  1. Drogi autorze, jeżeli rad został odkryty w roku 1896, a Kraj Rad powstał dużo później i dlatego rad może pozostać. Dlaczego więc ulica Radziecka która powstała w XVI W. ma zmienić nazwę? Jest jeszcze ulica Bronisława Wesołowskiego na Os. Bawełna. Kim był patron tej ulicy?

    OdpowiedzUsuń